Jak pielęgnować skórzaną sofę lub narożnik aby zachować ich piękno i trwałość

Skórzana sofa prezentuje się niezwykle efektownie, jednak utrzymanie jej w dobrym stanie to trudne zadanie. Na sklepowych półkach znaleźć można wiele produktów do pielęgnacji mebli, lecz warto używać ich rozważnie. Jak pielęgnować skórzane obicia, aby zachować ich piękno?

 

Woda z mydłem - prosty i pewny sposób

Skórzane sofy i narożniki powinny być przemywane regularnie, tak aby zapewnić im odpowiednią pielęgnację. Jeśli pojawi się jakiekolwiek zabrudzenie, należy usunąć je najszybciej, jak to możliwe. Podobnie jak w przypadku innych materiałów, im później wyczyścimy mebel, tym trudniej będzie usunąć plamy. Pozostaje jednak pytanie, czym właściwie czyścić skórę? Otóż najlepiej do codziennej pielęgnacji sprawdza się klasyczny zestaw- woda z mydlinami. Najlepiej wybierać mydło bezzapachowe, delikatne dla skóry dłoni- takie samo pokocha nasza sofa. Powierzchnię należy przemyć, a następnie dokładnie osuszyć, na przykład przy pomocy ręcznika. Pamiętajmy jednak, aby nie pocierać nim skóry, a jedynie przykładać materiał do powierzchni. W ten sposób pochłonie on nadmiar wody. Regularne czyszczenie skórzanej kanapy jest bardzo istotne zwłaszcza w przypadku, gdy w domu mieszkają psy lub koty oraz dzieci. Resztki sierści czy jedzenia trzeba bowiem na bieżąco usuwać.

 

Jak pielęgnować nowoczesne narożniki?

Nowy, skórzany narożnik pięknie prezentuje się w salonie, jednak przy braku odpowiedniej pielęgnacji już za kilka miesięcy straci swój blask. W jaki sposób możemy go zachować? Warto sięgnąć po specjalne olejki, które będziemy aplikować na skórę, zapobiegając jej wysuszeniu. Stosujmy je przynajmniej raz w miesiącu, a meble do salonu będą wyglądać doskonale pomimo upływu czasu. Uprzednio jednak dokładnie oczyśćmy kanapę, na przykład przy pomocy wspomnianej wody z mydlinami.

 

Specjalistyczne środki do mebli skórzanych - czy warto je stosować?

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele specjalistycznych środków do czyszczenia skórzanych mebli. Zwykle służą one usuwaniu niewielkich zabrudzeń, niektóre pomagają też nabłyszczać skórę. Możemy po nie sięgać, jednak upewnijmy się, że są one dedykowane rodzajowi skóry, z której wykonany jest mebel. Każda skóra jest bowiem wrażliwa na działanie innych środków czyszczących, które mogą wnikać w jej strukturę. Przed zakupem konkretnego produktu warto więc dokładnie przeczytać ulotkę bądź zapytać sprzedawcę o poradę. Wystrzegajmy się natomiast uniwersalnych środków chemicznych, zwłaszcza tych o silnym działaniu. Choć pomogą pozbyć się nieestetycznych plam, mogą poważnie uszkodzić strukturę skóry.