Meble tapicerowane - powrót do stylu retro

Meble są zdecydowanie najważniejszym elementem wystroju każdego wnętrza. To od nich zależy, jaki nastrój będzie panować w pomieszczeniu oraz poziom ergonomii. Dlatego należy zawsze poświęcić szczególną uwagę wyborowi odpowiednich sprzętów. Jeżeli zależy nam na stworzeniu wnętrzu w klimacie retro, powinniśmy rozważyć zakup mebli tapicerowanych.

 

Nieograniczona możliwość wyboru

 

Tapicerka, jaką obijane są meble, jest wykonywana z różnych materiałów. Oczywiście, klienci mogą wybierać spośród bardzo szerokiej palety kolorów i wzorców. Dzięki temu, sprzęt o dowolnej formie z łatwością dopasujemy do każdego wnętrza. W sklepach znajdziemy propozycje odpowiednie dla pomieszczeń pełniący odpowiednie funkcje użytkowe. Ogółem rzecz ujmując, tapicerki charakteryzują się takimi właściwościami jak:

 

 • kolor,
 • materiał wykonania (aksamit, atłas. welur, skóra),
 • odporność na zabrudzenia,
 • rodzaj impregnatu chroniącego tapicerkę

 

Powyższe zestawienie podkreśla tylko, że meble tapicerowane w istocie są bardzo różnorodnym segmentem sprzętów domowych. Dlatego właśnie nadanie mieszkaniu stylu retro nie jest wcale trudne, mimo iż - na przykład - słusznie miniony PRL skończył się już ponad 30 lat temu.

 

Styl retro stylowi retro nierówny

 

Pamiętajmy jednak, że styl retro nie jest jednolity. Może on oznaczać nawiązanie do innych okresów II połowy XX wieku. Nurt ten jest inaczej interpretowany w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy innych krajach Zachodu. Cechuje się także prostotą formy, która gwarantuje wysoki komfort i ergonomię, jednocześnie pozwalając na stworzenie przytulnej przestrzeni. Dla każdej z odmian tego stylu znajdziemy odpowiednie meble tapicerowane.

 

Jakie meble możemy znaleźć we wnętrzu retro?

 

Styl retro - w przeciwieństwie do nurtu skandynawskiego - raczej nie cechuje się ascetyzmem, dlatego sprzęty nie muszą odznaczać się minimalistycznym wykończeniem. W retro wnętrzu znajdziemy takie tapicerowane sprzęty jak:

 

 • krzesła
 • fotele
 • narożniki skórzane
 • kanapa tapicerowana
 • pufy
 • taborety
 • podnóżki

 

Detale dotyczące wykończenia oczywiście zależą od tego, z jakiego gałęzią stylu retro czerpiemy inspiracje. Obecnie na rynku znajdziemy zakłady, które nie tylko oferują wykonanie tapicerki według proponowanych wzorców, lecz również realizują indywidualne preferencje klientów. Znajdziemy również przedsiębiorstwa, które na stronach internetowych proponują wizualizacje projektów, które chcemy zlecić. Oczywiście, możemy zanieść do tapicera stare sprzęty, nadając im nowe życie i zmieniając konwencję stylistyczną, w której zostały pierwotnie wykonane.

 

Stwórz swoje wymarzone wnętrze!

 

Przedstawione argumenty pokazują, że kupno mebli tapicerowanych są nieodłącznym elementem wnętrza wykonanego w stylu retro. Wpisują się one w jego konwencję, mimo iż ta jest niezwykle wszechstronna i obejmuje inspiracje różnymi źródłami popkulturowymi. Takie sprzęty możemy bez problemu nabyć również w południowej Małopolsce, m. in. w takich miastach jak Żywiec oraz Bielsko-Biała. Warto także zapoznać się z bardzo licznymi ofertami, które są dostępne w internecie.