Meble tapicerowane do salonu - porady i inspiracje

Meble tapicerowane to właściwie nieodłączny element każdego salonu, a czasem też innych mieszkalnych pomieszczeń. Spełniają głównie funkcję wypoczynkową, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby poza wygodą, zapewniały też wrażenia estetyczne, idealnie wpasowując się w charakter wnętrza albo stanowiąc jego najmocniejszy element. Bez względu na to, czy stawiamy na wyraźne akcenty kolorystyczne i nowoczesny design, czy też preferujemy subtelny minimalizm, jest parę aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze mebli tapicerowanych.

 

Rodzaj obicia

Meble tapicerowane, zresztą jak większość mebli do domu czy mieszkania, kupujemy na lata. Zwykle jest to wydatek odczuwalny dla naszego portfela, dobrze jest zatem gruntownie zastanowić się nad tym, czy to, jest modne, będzie nam się podobało również za rok czy dwa, ale też, czy dany mebel rzeczywiście dobrze wpasowuje się w przestrzeń pomieszczenia, w którym chcemy go umieścić, oraz... czy pasuje do naszego stylu życia. W przypadku mebli wypoczynkowych ma to szczególne znaczenie. Na pewno inny rodzaj obicia sprawdzi się w mieszkaniu singla unikającego gości, inny w domu zamieszkałym przez małe dzieci, a jeszcze inny tam, gdzie gospodarzami na równi z ludźmi są czworonożne zwierzaki. Skórzane narożniki do salonu, w którym urzęduje pies mogą ułatwić pozbywanie się sierści, ale z drugiej strony są narażone na niszczycielskie działanie jego pazurów. Z kolei sofy materiałowe, choć trudniejsze do wyczyszczenia od skórzanych odpowiedników, dają możliwość dużego wyboru jeśli chodzi o kolor. Nie ma jednej uniwersalnej rady, jakie kanapy tapicerowane do salonu, czy inne meble wypoczynkowe wybrać, ale na pewno warto oprzeć ten wybór na swoich indywidualnych potrzebach.

 

Nie tylko kanapa

Kiedy myślimy o meblach wypoczynkowych do salonu, często pierwszym, co przychodzi nam na myśl, jest kanapa. Wynika to chyba w dużej mierze z naszych przyzwyczajeń z dawnych lat, kiedy wybór w salonach meblowych był niewielki, a ponad estetykę i styl, stawiana była przede wszystkim funkcjonalność mebli. Rzeczywiście, kanapa, zwłaszcza taka z funkcją spania, może sprawdzić się, gdy wpadną goście, albo któryś z członków rodziny w czasie przeziębienia wyrazi życzenie kilkudniowego koczowania przed telewizorem pod kołdrą. Jednak jeśli nie przewidujemy w swoim życiu zbyt wielu tego typu sytuacji, możemy śmiało postawić na inne, bardziej fantazyjne rozwiązania. Zamiast jednego ogromnego narożnika, albo solidnej kanapy zestaw foteli i do tego modne ostatnio pufy? Czemu nie? Nowoczesne kanapy i sofy nie zawsze zresztą zajmują pół pokoju czy salonu, ale występują też w niewielkich, nadających im zgrabności rozmiarach.


 

Możliwości jest wiele, a cokolwiek wybierzemy - ma być odpowiednie właśnie dla nas i naszych współmieszkańców i nam się podobać.