Mała kuchnia w bloku - jak ją praktycznie urządzić?

Przy obecnych trendach budowania mieszkań o niewielkich kubaturach, mała kuchnia w bloku jest wręcz powszechnym zjawiskiem. Urządzenie niewielkiej kuchni może być prawdziwym wyzwaniem, ale odpowiednie planowanie i wybór właściwych mebli potrafią przemienić nawet najmniejsze pomieszczenie w funkcjonalną i stylową przestrzeń. Co zatem zrobić, aby mała kuchnia w bloku stała się praktyczna i przytulna?

 

Planowanie aranżacji małej kuchni

Pierwszym krokiem w aranżacji małej kuchni jest dokładne zaplanowanie przestrzeni. Warto zainwestować czas w stworzenie planu, który uwzględni wszystkie niezbędne elementy kuchni oraz optymalne rozmieszczenie mebli i sprzętów. Konieczne jest wykorzystanie każdego centymetra kwadratowego, dlatego warto rozważyć następujące rozwiązania:

 

  • Układ kuchni w literę L lub U - tak ułożone meble kuchenne pozwalają na efektywne wykorzystanie narożników oraz zapewniają wygodny dostęp do wszystkich stref pracy.
  • Wysokie szafki - zamiast standardowych szafek górnych, warto odwiedzić dobry sklep meblowy i wybrać w wysokie szafy, które sięgają sufitu. Pozwoli to na przechowywanie rzadziej używanych przedmiotów na górnych półkach.

 

Kuchnie modułowe - najchętniej wybierane rozwiązania do małych kuchni

Coraz bardziej popularna kuchnia modułowa jest receptą dla małych mieszkań w blokach. Kuchnie te składają się z gotowych, standaryzowanych elementów, które można dowolnie łączyć i dostosowywać do indywidualnych potrzeb i wymiarów pomieszczenia. Moduły obejmują różne szafki, blaty, półki oraz sprzęty AGD, które można łatwo zestawić ze sobą, dzięki, którym powstaje funkcjonalna i estetyczna mała kuchnia w bloku.

 

Modułowe systemy kuchenne są łatwe do samodzielnego montażu, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze na wynajmowaniu fachowców. Modułowe systemy kuchenne są szeroko dostępne i często bardziej przystępne cenowo niż kuchnie robione na zamówienie. Dzięki szerokiej gamie dostępnych wzorów i kolorów kuchnie modułowe mogą być dostosowane do różnych pomysłów właścicieli mieszkania.

 

Wybór modułów kuchennych

Wybierając moduły do kuchni, należy zwrócić uwagę na ich funkcjonalność oraz estetykę. Szafki dolne są podstawą każdej kuchni, stanowią miejsce do przechowywania garnków, patelni i innych cięższych przedmiotów. Szafki górne zapewniają dodatkowe miejsce na przechowywanie, są idealne na lekkie i często używane przedmioty. Szafki narożne wykorzystują trudnodostępne miejsca w narożnikach i mogą być wyposażone w obrotowe półki lub systemy wysuwne. Szuflady są wygodne do przechowywania drobnych przedmiotów i zapewniają łatwy dostęp do zawartości.

Pamiętaj, że nawet najmniejsza kuchnia może stać się sercem domu, jeśli tylko odpowiednio ją urządzisz.