Kuchnia z salonem w stylu skandynawskim - porady i inspiracje

Skandynawski styl aranżacji wnętrz od blisko stu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. O których jego zasadach powinniście pamiętać, urządzając kuchnię połączoną z salonem?

 

Kochamy skandynawskie wnętrza. Są funkcjonalne, skrojone na miarę, naturalne i bezpretensjonalne. Doświadczenie szwedzkich, duńskich i norweskich architektów pozwala zaaranżować właściwie dowolną przestrzeń. W skandynawskim stylu możecie urządzić zarówno biuro, jak i mieszkanie; pomieszczenia niewielkie i naprawdę spore. Jeśli zastanawiacie się nad tym, jak zaprojektować kuchnię z salonem, przygotowaliśmy dla was kilka przydatnych wskazówek.

 

Po pierwsze: funkcjonalność i prostota

 

Szwedzi żyją w stylu lagom. Ten szwedzki idiom można luźno przetłumaczyć jako w sam raz, idealnie. Dlatego skandynawskie wnętrza są przede wszystkie funkcjonalne i pozbawione zbędnych elementów. Kuchnie na wymiar, wielofunkcyjne meble i bezpretensjonalny design to absolutne podstawy tego stylu. Planując aranżację skandynawskiej kuchni z salonem, warto więc w pierwszej kolejności udać się do firmy oferującej meble na indywidualne zamówienie. Klienci z takich miast jak Żywiec czy Bielsko-Biała mogą zlecić ich wykonanie w naszym sklepie.

 

Po drugie: dobierz odpowiednie kolory

 

Kolejny ważny aspekt to dobór barw. Skandynawskie kuchnie i salony to przede wszystkim różne odcienie bieli i szarości. Projektanci często sięgają ponadto po beże, błękity, żółcie i jasne odcienie zieleni. Jasne i łagodne kolory nie tylko działają kojąco i nie rozpraszają uwagi, ale też optycznie powiększają oraz rozświetlają wnętrze. Skoro jesteśmy już przy świetle, nie sposób nie wspomnieć o odpowiednio dobranym systemie oświetlenia, który pozwoli dopasować warunki w mieszkaniu do pory dnia oraz bieżących potrzeb użytkowników.

 

Po trzecie: właściwe przechowywanie

 

Skandynawski salon i kuchnia na wymiar urzekają porządkiem i prostotą. To wynik między innymi tego, że projektanci z północy dużą wagę przykładają do doboru odpowiednich rozwiązań do przechowywania. Na Półwyspie Skandynawskim często stosuje się zasadę „2:8”. Zakłada ona, że tylko 20 procent przedmiotów powinna być dostępna dla wzroku przebywających w danym pomieszczeniu. Pozostałe 80 musi być umieszczone w szafkach i schowkach (oczywiście zapewniających łatwy dostęp oraz bezproblemowe utrzymanie porządku).

 

Po czwarte: wykorzystuj ponownie

 

Ekologia w Skandynawii to nie puste frazesy, ale realne działania, podejmowane właściwie przez wszystkich na wielu polach. Sprzyjających naturze rozwiązań nie brakuje też we wnętrzarstwie. Uratowane przed śmietnikiem i odrestaurowane meble, drewniane na skrzynki użyte w charakterze półek czy stoliki z palet to niektóre z przykładów. Ważny jest też dobór materiałów, z którego wykonane będą meble kuchenne i do salonu. Powinny one być łatwe w recyklingu i przyjazne dla środowiska.

 

Po piąte: zadbaj o dodatki i gadżety

 

Mimo prostoty (a czasem wręcz surowości) wnętrz, Skandynawowie kochają przytulność. Dlatego w urządzonym w styl stylu salonie nie powinno zabraknąć dodatków takich jak koce, narzuty, poduszki czy pufy. Ten trend wydać również w skandynawskich kuchniach, w których często znajdują się przydatne, ale ciekawie zaprojektowane gadżety oraz wiele kubków, szklanek, karafek i tym podobnych akcesoriów. Dzięki nim chwile spędzone w rodzinnym gronie będą jeszcze przyjemniejsze.