Kuchnia w stylu skandynawskim - funkcjonalne i minimalistyczne meble

Skandynawia niejedno ma imię. I nie chodzi tu wcale o region geograficzny, który notabene w ostatnich miesiącach jest na ustach całego świata, lecz o styl aranżacji pomieszczeń, a zwłaszcza kuchni. Pora zmierzyć się ze stereotypami dotyczącymi aranżacji skandynawskiej i przekonać się, że może ona jeszcze na niejednej płaszczyźnie zaskoczyć.

 

Koniec z zimną, niedostępną przestrzenią

 

Kuchnia w stylu skandynawskim nie musi być zimna i nieprzystępna. Inaczej będzie wyglądać kuchnia, w której dominuje surowy beton i białe płytki, a inaczej przestrzeń, w której najważniejszą rolę odgrywa cegła w połączeniu z drewnem. Zauważmy, że żadna z tych kompozycji nie musi zaburzać tradycyjnego stylu skandynawskiego. Ciekawie widać to chociażby w przypadku blatów roboczych, które w zależności od wariantu, mogą być marmurowy lub drewniany. Ważne, aby cała kompozycja była utrzymana w lekkich, to jest pastelowych barwach.

 

Kolory zabronione? Tak, ale z umiarem!

 

Przyjęło się, że w stylu skandynawskim dominujące barwy to szarość, biel i opcjonalnie ciemny, wręcz zmierzający ku czerni brąz. Warto jednak zauważyć, że na tym możliwości aranżacyjne kuchni skandynawskiej nie muszą się kończyć.

 

Z powodzeniem można do takiej aranżacji dołączyć róż lub fiolet, które optycznie "rozgrzeją" pomieszczenie. Trzeba to jednak robić z umiarem, gdyż nieostrożne gospodarowanie tymi barwami, może niebezpiecznie zbliżyć nas do stylu prowansalskiego.

 

Nie tylko kolorystyka

 

Styl skandynawski nie ogranicza się jedynie do samej kolorystyki. Idealna, urządzona w ten sposób kuchnia, będzie wyróżniać się m.in.:

  • dużą przestrzenią roboczą, która najlepiej, jeśli będzie naturalnie rozświetlona za pomocą dużych okien, które optycznie powiększą bryłę kuchenną,
  • funkcjonalnym rozmieszczeniem elementów kuchennego wyposażenia, z obowiązkową wyspą, jeśli rozmiar kuchni na to pozwala,
  • łatwym i szybkim dostępem do najważniejszych elementów kuchennego wyposażenia, w tym dobrze doświetlonego (również sztucznie) blatu, kuchni indukcyjnej lub gazowej, zlewu itd.,
  • podłogą, w której dominującą rolę będą odgrywać białe lub pastelowe płytki, a także (jeśli aranżacja kuchenna na to pozwala) panele charakteryzujące się wysoką klasą ścieralności,
  • łatwym dostępem do oświetlenia, a jeśli jest taka możliwość to wykorzystaniem potencjału oświetlenia inteligentnego.

 

Reasumując, kuchnia skandynawska wcale nie musi być zaprojektowana według surowych stereotypów. Warto wprowadzić do niej nieco życia, gdyż dzięki temu jej styl staje się bardziej różnorodny i intrygujący.