Kuchnia w stylu shaker (szejkerskim) - jak ją zaaranżować?

Styl szejkerski to sposób aranżacji, w którym dominuje funkcjonalność i minimalizm. Jego początki datowane są na XIX wiek i są przez wiele osób kojarzone z jedną z amerykańskich grup religijnych. Tak powstał styl, który do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem wśród znawców aranżacji wnętrz.

 

Nowoczesna funkcjonalność

Kuchnia urządzona w stylu szejkerskim ma emanować połączeniem nowoczesności i funkcjonalności. Zgodnie z filozofią tego stylu ma ona służyć głównie przygotowaniu posiłków i spędzaniu wolnego czasu. Pomieszczenie zaprojektowane w ten sposób powinno być przytulne i dopasowane do potrzeb wszystkich domowników. Dobierając meble, warto zaskoczyć formą, ale tylko w ograniczonym stopniu. Duży, masywny stół kuchenny można np. zastąpić modelem z kółkami, które w praktyczny sposób zwiększą jego mobilność.

 

Kuchnia szejkerska a dekoracje

Kuchnia w stylu shaker toleruje dekoracje, ale w dość ograniczonym stopniu. Jeśli już chcemy wprowadzać do niej stylistyczne nowinki, to ograniczmy się do np. złoconych klamek, a także ładnie zaaranżowanych uchwytów lub gałek.

 

Jak zaprojektować kuchnię w stylu szejkerskim?

Kuchnia, w której dominuje styl szejkerski, to pomieszczenie pozbawione jakichkolwiek zbędnych ozdób i przedmiotów. Tu wszystko jest zaplanowane z wręcz zegarmistrzowską precyzją. Dla przykładu fronty kuchenne w stylu shaker są proste, klasyczne i utrzymane w naturalnym kolorze. Najważniejszym budulcem jest tu oczywiście drewno, choć od czasu do czasu może pojawić się we wnętrzu kamień lub marmur. Kuchnię szejkerską można też rozpoznać po braku obrazów, plakatów i grafik. Tu i ówdzie mogą co prawda pojawić się np. zdjęcia, ale zdecydowanie należą one do rzadkości.

 

Szejkerska kolorystyka - o czym pamiętać?

Jeśli chcemy urządzić kuchnię w stylu szejkerskim, warto postawić na meble utrzymane w kolorystyce ziemi, ale też bieli i czerni. Dobrym rozwiązaniem są też funkcjonalne meble kuchenne modułowe BRW w kolorze brązowym, które wprowadzą do wnętrza klimat. Szejkerskie wnętrze doskonale prezentuje się z idealnie dopasowanymi meblami na wymiar. Mogą być nimi proste stojaki lub listwy, które z jednej strony optycznie wypełnią przestrzeń, a z drugiej wpłyną na funkcjonalność kuchennej aranżacji. Jeśli to możliwe, warto wybrać kuchnie na wymiar Żywiec, które będą sięgać aż do samego sufitu.

 

Reasumując, styl szejkerski jest daleki od krzykliwości i zbędnej dekoracyjności. Jest w nim raczej miejsce dla harmonii i klasycznego porządku, w którym wszystko musi być dopasowane do potrzeb każdego z mieszkańców domu.